جی۵ - صفا
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
بسم الله الرٌحمن الرٌحیم --------باصفا باش پادشاهی کن ...
شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 02:27 ق.ظ

 

 

تماس تلفنی بود .آنهم فقط در حد چند جمله؛  هماهنگی زمان و مکان مصاحبه. اما با همان یکی دو تماس همکارمان خانم محرم پور می گفت: عجب انرژی دارد این خانم دکتر! انسان حتی از لحن صدایش انرژی مثبت می گیرد! و با این اوصاف لابد انسان جالبی بود!

 

خانم دکتر سهیلا نصیری _ نفر اول فوق تخصص نفرولوژی کشور چاپ ایمیل
15 آبان 1387 , 06:16

         هرگز چنین چیزی ندیده بودم !

 

 

 

تماس تلفنی بود .آنهم فقط در حد چند جمله؛  هماهنگی زمان و مکان مصاحبه. اما با همان یکی دو تماس همکارمان خانم محرم پور می گفت: عجب انرژی دارد این خانم دکتر! انسان حتی از لحن صدایش انرژی مثبت می گیرد! و با این اوصاف لابد انسان جالبی بود!

 

 

 

 

 

کمی زودتر به بیمارستان ، محل کار خانم دکتر رفتم و با یکی  دو تن از همکاران خانم دکتر هم صحبت شدم.همه بالاتفاق از انرژی و تفکر مثبت خانم دکتر می گفتند و اینکه یک انسان"قوی " و"تصمیم گیرنده" است. هنگامی هم که می خواستم با خانم دکتر صحبت را شروع کنم، با اینکه ساعتها بود، وقت دیدن مریض به پایان رسیده بود، هنوز با حوصله ، متانت و لبخند با همراهان یک مریض صحبت می کرد، ظاهراً والدین کودک بیماری بودند که او را از محل خدمت قبلی خانم دکتر در جنوب کشور(سوسنگرد) آورده بودند، تا خانم دکتر او را ببینند! زیر بار اصرار خانم دکتر،که باید او را پیش متخصص اطفال ببرید هم نمی رفتند و می گفتند می خواهیم فقط شما او را ببینید!

هنگامی که چند ساعت بعد، مصاحبه تمام شد،حس می کردم از شوق می خواهم پرواز کنم! یاد کلام آنتونی رابینز در اولین کتابش افتادم، که از افراد دعوت می کرد تا زندگیشان را بصورت شاهکاری بی همتا در آورند و به آن گروه از افراد بپیوندند که به آنچه می گویند عمل می کنند و به صورت سرمشق های بزرگی درمی آیند که افراد جهان را به شگفتی وامی دارند.

یقیناً خانم دکتر سهیلا نصیری، از آن دسته افرادی است که می تواند برای آنان که به زندگی بهتری می اندیشند، سرمشق و الگوی خوبی باشد... او به جریان مداومی از موفقیت و رشد بیشتر می اندیشد و با اینکه به عالی ترین مدارج رشته پزشکی رسیده است، از آموختن زبان انگلیسی می گوید و به یک دوره کلاس روانشناسی هم می رود و می خواهد یک ساز موسیقی هم یاد بگیرد و ... !

خانم دکتر سهیلا نصیری از خانواده ای است که تقریباً همه برادران و خواهرانشان پزشک متخصص اند. خود ایشان هم متخصص داخلی هستند و سال گذشته به مقام اولی در آزمون فوق تخصصی نفرولوژی (کلیه) کشور دست پیدا کرده اند.

حکایت شنیدنی استفاده ایشان از جی5 بهانه شد برای گفت و گو یمان. از ایشان و وقتی که در اختیارمان گذاشتند سپاسگزاری می کنیم و  این مصاحبه را به تمامی عزیزان که به رشد و موفقیت می اندیشند تقدیم می کنیم :

 

شروع استفاده اتان از جی 5؟

اواخر آذر 1385 بود که دوره تخصصی داخلی را در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به اتمام رسانده بودم . البته خیلی قبل از آن از طریق مجله با جی5 آشنا شده بودم ولی تصورم این بود که جی 5 بیشتر مناسب دانش آموزان ، کنکوریها ، آموزش زبان و مسایلی از این دست می باشد و کاربردی در دوره های تخصصی ندارد.

 

و در چه شرایطی ؟

تازه به اهواز نقل مکان کرده بودیم و درگیر مسایل مربوط به تغییر خانه بودم طرحم را شروع کرده بودم و گرفتاریهای شغلیم بسیار زیاد بود.در همین ایام بر اثر یک  حادثه از حدود 20 پله سقوط کردم و ...! چند روز بعد بر اثر یک حادثه دیگر دچار مسمومیت شدید با گاز منو اکسید کربن شدم بطوریکه همکاران پزشک اعصاب گفتند ممکن است حافظه ام بطور کامل پاک شود ! چند گرفتاری و مشکل ریز و درشت دیگر هم  بود، و تا به خودم آمدم دیدم تنها 3 ماه به آزمون فوق تخصصی نفرولوژی که مورد علاقه ام بود زمان مانده است، وقت کمی دارم و هنوز هیچ مطالعه جدی نکرده ام !

 

ویژگی های این آزمون ؟

این آزمون چون آزمونی در رده بالا و بین متخصصین داخلی است ، طبیعتا خیلی مشکلترازآزمون های  معمولی است و همه رقبا کاملا جدی هستند.

بهترمی دانید که  حجم مطالب درعلوم تجربی و بخصوص پزشکی بسیار زیاد است و این مطالب مدام تغییر می کنند و فرار هم هستند.

 خلاصه ، قراربود در سخت ترین آزمونی که دیده بودم شرکت کنم اما هیچ نخوانده بودم و وقت خیل کم داشتم و گرفتاریهایم خیلی زیاد بود ! در این شرایط بود که به فکر جی 5 افتادم.

 

و چگونه به استفاده از جی5 رسیدید ؟

من معمولا وقتی به مشکلی بر می خورم ، دنبال راهکار می گردم. مشکلات و عوامل را می نویسم و دنبال راهکار می گردم . اینجا هم به این نتیجه رسیدم که باید از جی5 استفاده کنم تا بتوانم از این فرصت کم بیشترین استفاده را بکنم.یک جی5 خریدم و جی برگ نویسی ( فیش نویسی مخصوص جی5 ) را از کتابهای رفرنس یعنی هاریسون وسسیل شروع  کردم.البته تا روز آزمون نتوانستم حتی تمامی فیشها را از جعبه خارج کنم و حدود نیمی از آنها در خانه های مختلف آن باقی ماند.

 

استفاده از جی5 چه تاثیری در آزمونتان داشت ؟

من حدود 16 سال در دانشگاه تحصیل کرده ام و در تمامی این مدت هر موقع امتحان داشتم سر جلسه با اضطراب و دلشوره حاضر شدم و چون سوالات را خیلی با وسواس و دقت مطالعه می کنم ، معمولا اگر خیلی هنر می کردم وقت کم نمی آوردم و همزمان با تمام شدن سوالات وقت هم تمام می شد ! ضمنا بسیار از سوالات تستی را هم معمولا بین دو گزینه، دو به شک بودم.

آزمون بصورت سراسری در تهران بود .هرگز فراموش نمی کنم ! در ابتدا مثل همیشه اضطراب داشتم ، اما به مجرد اینکه شروع به پاسخ  دادن به سوالات کردم ، دیدم چقدر برایم آسان و پیش پا افتاده است!

هرگز چنین چیزی را تا به این سطح از تحصیلاتم ندیده بودم! بدون اغراق مثل این بود که آب بابای دیکته را جلویم گذاشته اند! سر جلسه خنده  ام  گرفته بود ! خیلی برایم راحت شده بود.اصلا اضطراب نداشتم و  با اطمینان کامل پاسخ می دادم.

 

با مشکل کم آوردن وقت چه کردید؟

تعداد 100 سوال تستی بصورت عمیق و مفهومی برایمان طرح کرده بودند و وقت امتحان 2 ساعت بود و من ـ که همیشه ی خدا وقت کم می آوردم ـ  این سوالات را در یک ساعت پاسخ دادم ! یعنی نصف زمان در نظر گرفته شده . و شروع کردم به خوردن موزو ساندیس! مراقبین جلسه به طرز خاصی نگاهم می کردند !

 

بعد آزمون چه کردید؟

بلافاصله بعد از جلسه با یکی از اساتیدمان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تماس گرفتم .می دانستم که احتمالا جزو طراحان سوال است. پرسیدند : امتحان چطور بود خانم دکتر ؟ گفتم : خیلی راحت بود ( حتی گفتم سوالات آبکی بود!) یک ساعته تمام کردم ! گفتند : عالیه ! اصلا چنین چیزی در سالهای قبل نداشتیم ، اتفاقا سوالات امسال سخت تر از دوره های قبل طرح شده بود !

همانجا حدس زدم که قبول می شوم

 

نتیجه آزمون؟

در کشور بالاترین نمره را به دست آوردم و از 100 نمره ممکن ، 92 گرفتم،نمره نفر بعدی 77 بود و 15 نمره با هم اختلاف داشتیم! ضمن اینکه ایشان فوق تخصص نفرولوژی را قبلاً در خارج کشور گذرانده بودند و برای پذیرش مدرکشان باید در این آزمون شرکت می کردند نفر بعد از ایشان هم (نفر سوم آزمون) هم سومین سال بود که شرکت می کردند.

 

واکنش دیگران ؟

دیگران با توجه به سابقه تحصیلی ام تعجب نکردند، اما خودم خیلی  تعجب کردم!  اقرار می کنم که این امتحان با بقیه خیلی  فرق داشت، و دلیلش هم این بود که از جی5 استفاده کرده بودم، من عهدی با خودم دارم که اگر کار بدی ببینم به قصد اصلاح می گویم و اگر کار خوب  و زیبایی هم ببینم، برای استفاده دیگران نقل کنم.

جی5 برای من تجربه بسیار خوبی بود و حس بسیار خوبی به من داد و دلم می خواهد این را به دیگران هم منتقل کنم.

 

در حال حاضر هم از جی5 استفاده می کنید ؟

در حال حاضر 5-4 کتاب رفرنس سنگین دارم که همه آنها راجی برگ نویسی می کنم. اگر جی برگ نویسی نکنم چند روز بعد فراموش می کنم اما وقتی جی برگ می نویسم و از جی5 استفاده می کنم، کاملاً در خاطرم می ماند.

گاهی اساتید سوالی را می پرسند و من بدون اینکه بدانم کجای کتاب این را خوانده ام، ناخودآگاه و با ذکر تمام جزییات پاسخ می دهم! حتی اعداد را با ذکر اعشار آنها می گویم! تصور ایشان این است که من خیلی زیاد می خوانم!(با خنده)

 

استفاده از جی5 را توصیه هم می کنید؟

به رزیدنت هایم (پزشکان عمومی که دوره تخصص را می گذرانند) و به دانشجویان پزشکی که در بخش ما هستند، مرتب استفاده از جی5 را توصیه می کنم. می گویم باور نمی کنید که چه تاثیر خارق العاده ای دارد. آنها هم استقبال می کنند.

در ضمن به نظرم به هیچ وجه نباید جی5 را محدود کرد به آزمون ها و امتحان ها. هر کسی درهر جایی وقتی می خواهد اطلاعاتش را به خاطر بسپارد می تواند از جی5 استفاده کند. با استفاده از جی5 عمق یادگیری، افزایش می یابد.

 

به آشنایان هم ؟

دختر خواهرم برای کنکور با توصیه ی من از جی5 استفاده می کند. فرزند برادرم پزشکی خوانده و به او توصیه کردم و استفاده می کند و ... . به بچه های فامیل بخصوص آنها  که کنکور دارند، سفارش می کنم از جی5 استفاده کنند، به آنها می گویم که وقت کمی خواهید گذاشت اما نتایج بزرگی به دست می آورید.

 

هدیه هم می دهید؟

اکثر هدیه های تولدی که من در این چند وقت داده ام، جی5 بوده است! به کسانی که جی5 هدیه می کنم، توضیح می دهم که نتایج درخشانی از آن  گرفته ام و می تواند زندگیشان را دگرگون کند. 

باور کنید سرتمام  نمازهایم از صمیم قلب، برایتان دعا می کنم،برای تمام کسانی که آنجا زحمت می کشند،قدر خودتان را بدانید که چه کار بزرگی می کنید. بچه های ایرانی هیچ چیز کم ندارند، اما گاهی بی توجهی هایی می شود. جی5 راهی است برای رسیدن به لیاقتهایشان خیلی کمکشان می کند.

 

بعضی ها به  جی5 می گویند جادوی 5 خانه ای ، موافقید؟

من می گویم جی5 مثل"شعبده" است! با لفظ "جادو" خیلی موافق نیستم ممکن است با مسائل منفی اشتباه شود. جی5 دقیقاً کاری که می کند باور کردنش قبل از اینکه خود انسان ببیند سخت است!

 

نقش جی5 در احیای وقتهای مرده ؟

الآن که زمان مرده تقریباً اصلاً ندارم و یکسره در بخش و بالای سر مریض هستم و... فقط در وقتهای فعال از  جی5 استفاده می کنم، اما زمانی که برای امتحان می خواندم در صف بانک (با استفاده از کیف همراه جی5)،در محل کار در فواصل ما بین دیدن مریض ها، در فرودگاه وقتی منتظر پرواز بودم و... از جی5 استفاده می کردم که برای خیلی ها جالب بود و درباره آن می پرسیدند.

 

نقش جی 5 در مواردی چون تقویت زبان انگلیسی ؟

خود من در حال حاضر برای تقویت زبان انگلیسی ام از جی5 استفاده می کنم. انسان همیشه به آموختن نیاز دارد و این مرزی ندارد. جی5 برای آموختن زبان هم، خیلی مفید است.من مطالب زبان را هم جی برگ نویسی می کنم.

به هیچ عنوان جی5 را محدود به مطالب درسی نمی بینم. خانم خانه داری که مطالعه روانشناسی دارد، کسانی که می خواهند زبان بیاموزند و... نیز می توانند ازجی5 کاملاً استفاده کنند.من فکر می کنم"جی5" یکی از مصادیق حدیث معروف امام علی(ع) است که فرمودند: در بند کشید دانش را به نوشتن. و این فیش نویسی یک نوع در بند کشیدن دانش است

 

چه چیز واکنشتان را بر می انگیزد؟

اینکه کسانی به من می گویند:خوش به حالت، خوش شانس بوده ای! چون من اصلاً هیچ چیز را با شانس به دست نیاورده ام و برای تمام چیزهایی که دارم تلاش زیادی کرده ام.خیلی وقت گذاشته ام، برای درس و کارم. آشنایان هر وقت می خواهند به"پشتکار" مثل بزنند، به من نسبت می دهند. و من خودم را آدم موفقی می دانم.

 

نقش برنامه ریزی و تصویر سازی ؟

من در تمام مقاطع برای خودم برنامه داشتم.الآن هم برنامه روزانه، هفتگی، ماهانه و ... دارم می دانم که تا 10 سال دیگر،15سال دیگر می خواهم چه کنم. ترم اول پزشکی که بودم،می دانستم که فوق تخصص نفرولوژی خواهم خواند.

 

همکارانتان از شما به عنوان یک شخص قوی و تصمیم گیرنده یاد می کنند و می گویند از شما انرژی مثبت می گیرند، این روحیه از کجا آمده است؟

برای خودم هم جالب است ، این را خیلی ها به من می گویند! همکاران ، مریض ها، دوستان و... می گویند تو به  ما انرژی می دهی. حتی همکاران سابق که حال دیگر در جنوب، شمال و نقاط مختلف کشور پراکنده شده اند، زنگ می زنند و لطف دارند و می گویند از تو انرژی می گیریم و روی حرفت حساب می کنیم.

 

جالبترین چیزی که در این زمینه شنیده اید؟

بعضی ها به من می گویند تو چرا راه می روی می خندی؟! بخصوص آنها که مشکلات، گرفتاری ها و سختی کار مرا می دانند بیشتر تعجب می کنند! می گویم: چون همه چیز خیلی خوب است! خیلی خوب! من صبح که بیرون می آیم با خودم فکر می کنم درختها چقدر قشنگند، آسمان چقدرزیباست و چقدر همه چیز سرشار از زیبایی است. به خودم می گویم  وقتی تو در درونت از خداوند سرشاری، خداوند ناخودآگاه از درونت می جوشد.

تصور من این است که میزان رضایت مندی خداوند از ما، به همان میزانی است که ما از خودمان رضایت دارم

( حدیثی همه به این مضمون داریم).

 

چگونه می توان به نتایج دلخواه در زندگی رسید؟

من فکر می کنم خداوند این اختیار را به ما داده است که نمایشنامه زندگیمان را خودمان بنویسیم و ملائکه آن را اجرا می کنند! اینکه بعضی ها می گویند دعایشان مستجاب نمی شود ، چون خودشان  نمایشنامه قشنگی ننوشته اندبنابراین  نباید انتظار نتایج مثبتی هم داشته باشند.

من نمایشنامه زندگی ام را خودم می نویسم و همه چیز را هم خوب و مثبت می نویسم. خداوند آنقدر خوب و مهربان است که اجازه داده نمایشنامه ای که من نوشته ام اجرا شود!

 

با اینهمه تفکر مثبت از چیزی هم بدتان می آید؟

از طلا! دکتر شریعتی می گوید: زن هر چقدر فرهنگش بالا می رود وزن طلایش پایین می آید!

 

با مشکلات چه باید کرد؟

هیچ چیز البته آسان به دست نمی آید! وقتی هدف بزرگ باشد، سختی ها آسان می شود ... موفقیت بدون شک در سایه تلاش و پشتکار به دست می آید،البته در مورد جی5 باید بگویم که اگر چه من تلاش کردم، اما این روش واقعاً موثر بود . چون من قبلاً هم تلاش می کردم ولی چنین نتیجه ای نمی گرفتم.

 

کنکور یکی از بزرگترین استرس های جوانان ماست.

من معمولا به آشنایانی که کنکور دارند یک توصیه می کنم،می گویم برای خدا درس بخوانید! چون قبول بشوید یا نشوید زحماتتان نزد آن کسی که باید، باقی مانده است! شما هر جایی سرمایه گذاری می کنید،ممکن است نگران از بین رفتن سرمایه تان باشید ولی وقتی با خدا معامله می کنید، ضرر نمی کنید!"فمن یعمل مثقال ذرة خیراً یره..."

 

* این مطلب هم جالب است :

جی۵ مثل حلقه ازدواج است !

http://www.owghat.com
it4u.ir